Eesti Teatri Festival DRAAMA 2024
Äratundmishetked on lähedal!
 
2. septembril avab Eesti Teatri Agentuur Tartu Saksa Kultuuri Instituudis eesti näitekirjanduse keskuse, mis kannab nime Äratundmishetkede Maja. Keskus tegutseb Draama festivali vältel ning jääb avatuks kuni
7. septembrini.

Äratundmishetkede Maja võimaldab nii kodu- kui ka välismaisel publikul eesti dramaturgiaga süvitsi tutvust teha. Terve nädala vältel on majas avatud Eesti Teatri Agentuuri ja kunstnik Illimar Vihmari koostöös valminud interaktiivne näitus, mis peegeldab autoriks kasvamise teekonda ning otsib muu hulgas vastust igavesele küsimusele, kust tuleb inspiratsioon.

Lisaks eksponaatidele leiab näituselt hüpikraamatukogu , kust saab laenutada Tartu Linnaraamatukogu varamusse kuuluvaid näidendeid.
Nädala teisel poolel, 5. ja 6. septembril saab Äratundmishetkede Majas teoks ainulaadne näidendite lugemise maraton. Hommikust õhtuni kestva maratoni käigus loevad näitlejad ette katkendeid 30 eesti näidendist. Maraton on seejuures jagatud 10 plokiks, millest igaühes saavad kokku kolm eri ajastust pärit näidendit, pakkudes võimalust avastada tekstidest uusi seoseid ning Eesti teatrilugu läbivaid narratiive.

Näidendid on valinud ja rühmitanud dramaturgid Anne-Ly Sova (Endla Teater) ja Sven Karja (Teater Vanemuine), lugemisi lavastavad kaheksa tuntud eesti teatritegijat ja kaks välislavastajat.


Kolm rahalugu - Gildas Aleksa (Leedu)
Kolm naist - Maria Peterson
Kolm minekut - Birgit Landberg
Kolm tulekut - Ivar Põllu
Kolm kirjanikku - Kaili Viidas
Kolm lugu vabadusest - Johan Elm
Kolm eesti kunsti Euroopasse viimise lugu - Karl Koppelmaa
Kolm kasvuvalulugu - David Sandqvist (Soome)
Kolm lugu neljast kuningast - Liis Aedmaa
Kolm enese ärakaotamise lugu - Elise Metsanurk

Kuivõrd Äratundmishetkede Majja koondub kogu Draama festivali metaprogramm, leiab kavast veel raamatuesitlusi ja avalikke arutelusid, samuti toimub Äratundmishetkede Majas 7. septembril festivali lõpupidu.

Eesti Teatri Agentuur – eesti näitekirjanduse peamine vahendaja ja edendaja – tähistab Äratundmishetkede Majaga 2024. aastal oma 30. sünnipäeva.

Äratundmishetkede Maja on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist. Projekti toetavad Draama festival ja Eesti Kultuurkapital.

PS! Peagi avaldame ka Äratundmishetkede Maja sündmuste ajakava!