Eesti Teatri Festival DRAAMA 2023

JÄÄB ÄRA! Niskamäe naised

Vanemuine

JÄÄB ÄRA! Niskamäe naised foto
12.09.2021     kell 17.30
Vanemuise suur maja (inglise keelse tõlkega)

Perekonnasaaga kahes vaatuses

See on lugu tugevatest naistest ja hingelistest meestest, samuti traditsioonide jõust ja maa väest.
Niskamäe põlistalu valitseb Vanaperenaine, kelle järglaseks peab saama tema poeg. Poeg armub aga ülepeakaela haritud linnatüdrukusse, kes näeb oma pere tulevikku hoopis teisiti kui Vanaperenaine seda sooviks.
Algab võitlus kaasaja nõuete ja vanade kommete, unistuste ja kohustuste, vere- ja armusidemete vahel. See suur eepiline draama kujutab neid valikuid, mille ees seisab inimene alati, ajastust hoolimata. Siin on nii vanatestamentlikku vankumatust kui põhjamaa lühikese suve hullutavaid ihasööste, nii pisiasjalikke intriige tagatubades kui saladuslikke suusaretki metsades.
Lavastust saadab elav muusika. Tangod, polkad ja jenkad tulvavad armastusest ja igatsusest. Vanaperenaine võitleb lõpuni ega anna armu ei endale ega teistele, sest mängus on Niskamäe tulevik.
Hella Wuolijoki ehk Hella Murrik on Eesti päritolu Soome kirjanduse klassik, kelle loomingus on sageli esil võimsad naised. Vanemuise „Niskamäe naiste“ dramatiseering põhineb kahel Wuolijoe viiest näidendist koosnevast tsüklist: näidenditele „Niskamäe naised“ ja „Niskamäe leib“.

Laval: Külliki Saldre, Maarja Johanna Mägi, Ragne Pekarev, Priit Strandberg, Riho Kütsar, Merle Jääger, Saara Nüganen, Andres Mähar, Kaarel Pogga, Karol Kuntsel, Oskar Seeman, Ken Rüütel, Mirjam Aavakivi, Saara Kaljujärv, Triin Uusen, Gabriele Eensoo, Veronika Maide, Anabel Ainso, Eliise Virumäe, Merilyn Elge, Lisanna Lajal, Anette Pärn, Kert Krüsban
Autor: Hella Woulijoki
Tõlkija: Linda Viiding
Lavastaja, dramaturg ja laulusõnade autor: Tiit Palu
Kunstnik: Lilja Blumenfeld
Koreograaf: Mare Tommingas
Muusikajuht: Ele Sonn
Valguskunstnik: Margus Vaigur (Endla)

Esietendus 13. veebruaril 2021 Vanemuise suures majas

Etendus on ühe vaheajaga ja kestab 2 tundi ja 55 minuti.