Eesti Teatri Festival DRAAMA 2023

Kuritöö ja karistus

Eesti Draamateater

Kuritöö ja karistus foto
Foto: Gabriela Urm
07.09.2021     kell 18.00
Vanemuise suur maja
08.09.2021     kell 14.00
Vanemuise suur maja (inglise keelse tõlkega)

1866. aastal kirjutas Dostojevski oma esimese suure romaani. Selle keskmes on endine õigusteaduste üliõpilane Raskolnikov, kes üleolekutundest joobudes võtab õigluse mõistmise enda kätte ja tapab kaks inimest. Filosoofilis-religioossete diskursuste kõrval on romaanis kesksel kohal sotsiaalsete teemade halastamatu vastasseis.

Aastal 2020 kasutavad Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo sama romaani, et uurida kuriteo fenomeni individualistlikus kontekstis. See saab kunstnikele hüppelauaks teemadel nagu: kus on üleilmastunud ühiskonna südametunnistus? Kes on reeglite ja seaduste autorid maailmas, kus põrkuvad erinevad religioonid, kultuurid ja poliitilised süsteemid? Kas tänapäeval on olemas selline asi nagu moraal? Ja millist rolli tegelikult mängib individuaalne võim seoses kehtivate õigusaktidega?

“Kuriteo? Missuguse kuriteo? See, et mina tapsin ilge, kahjuliku täi, liigkasuvõtja vanaeide, keda kellelegi vaja pole ja kelle tapmise eest nelikümmend pattu andeks antakse, kes imes vaestest elumahla, ning see peaks olema kuritegu?”

Sellise bravuuriga praalib maailmakirjanduse üks tuntumaid karaktereid, vaesunud üliõpilane Raskolnikov, kui see enam kui 150 aastat tagasi kirjutatud lugu A. H. Tammsaare tõlkes kõlab nii, nagu oleks see kirjutatud just täna, meie jaoks.

Laval: Ursel Tilk, Hendrik Toompere, Priit Võigemast, Taavi Teplenkov, Hilje Murel, Mirtel Pohla, Uku Uusberg, Helena Lotman, Markus Luik
Dramatiseerijad, lavastajad ja lavakujunduse autorid: Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo
Valgus- ja videokujundaja: Petri Tuhkanen
Helilooja: Jakob Juhkam
Tõlkija: A. H. Tammsaare

Esietendus 13. detsembril 2020 Eesti Draamateatri suures saalis.

Lavastuses kasutatakse sigaretiasendajaid, relvapauke ja vilkuvat valgust.

Etendus on ühe vaheajaga ning kestab 3 tundi ja 25 minutit.

Petri Tuhkanen – 2021. aasta kunstnikupreemia laureaat.
Priit Võigemast – 2021. aasta meespeaosatäitja auhinna laureaat
Helena Lotman – 2021. aasta naiskõrvalosatäitja auhinna nominent.
Jakob Juhkam – 2021. aasta muusikalise kujunduse auhinna laureaat.