Eesti Teatri Festival DRAAMA 2023

Keegi KGB-st JÄÄB ÄRA!

Vaba Lava/Eesti Rahva Muuseum

Keegi KGB-st JÄÄB ÄRA! foto
11.09.2021     kell 21.00
ERM-i teatrisaal (B-sissepääs, inglise keelse tõlkega)
12.09.2021     kell 14.00
ERM-i teatrisaal (B-sissepääs)

Draama festival ja Vaba Lava teatrikeskus annavad teada, et kahjuks jäävad Draama festivalil toimuma pidanud "Keegi KGB-st" etendused 11. ja 12. septembril näitleja haigestumise tõttu ära. Vabandame!

Piletid ostetakse tagasi või vahetatakse 19. või 20. oktoobril Eesti Rahva Muuseumis toimuvate etenduste vastu. Piletiomanikel palume ühendust võtta aadressil info@piletilevi.ee

Danila: “Kui ma 12 aastaselt vaatasin „Tähesõdu (Star Warsi)“, tabasin end mõttelt, et vaatan situatsioonile vaid ühelt poolt. Sa vaatad „Surma tähte“, näed Darth Vaderit, sulle öeldakse – nad kõik on seal halvad. Ja me kardame neid. Aga nii huvitav oleks ju näha filmi sellest, kuidas elavad inimesed „Surma tähe” pardal. Nad ju ka mõtlevad seal midagi. Muretsevad, räägivad millestki.Darth Vader ju ometigi tunneb midagi. Kogu elu olen ma igalt poolt kuulnud, et KGB – see on midagi hirmsat. Küllap just nimelt sellepärast olengi tahtnud aru saada selle „hirmu” keemiast. Seda, mis sinus hirmu esile kutsub.”

1980ndatel aastatel, kui Eesti, Läti ja Leedu said iseseisvaks, sattus Baltimaade KGB väga paradoksaalsesse olukorda. Kunagi varem polnud ükski Nõukogude Liidu võimas ja tugev organisatsioon vaid mõne päeva jooksul hingusele läinud.

KGB kadus, aga seal töötanud inimesed jäid. Nad olid pikka aega teeninud Nõukogude Liitu ning saavutanud seal erilise positsiooni. Ja nüüd korraga leidsid nad end hoopis teisest maailmast.

Baltimaade KGB-laste saatus kujunes erinevaks. Mõni pühkis siinse tolmu jalgelt, mõni asus uue riigi eriteenistustega koostööd tegema, mõni tappis end ära. Need, kes jäid ellu, on nüüd juba üsna eakad inimesed. Mõni neist varjab oma minevikku ja mõni, vastupidi, uhkustab sellega. Pole mingit seaduspära…

Näidendi «Человек из КГБ» / Keegi KGB-st kallal töötasime rahvusvahelise autorite tiimiga – venelased leedulased, eestlased, lätlased. Me kõik oleme sama põlvkonna inimesed: sündisime 20. sajandi lõpus, mis tähendab, et kogu nõukogude ajalugu on meile vaid tükike minevikust. Püüdsime erinevatest riikidest leida KGB kaastöölisi ning nendega võimalikult ausalt rääkida. Tahtsime mõista, mida arvavad nad sellest ammusest ajast nüüd, kui kõik on muutunud – kui 20. sajandi on välja vahetanud 21. sajand ning midagi olnust pole võimalik tagasi tuua. Mis juhtus nende inimestega muutuste keerises? Kuidas nad toona muutusi tajusid? Millised järeldused peame sellest loost tegema ja kas neid järeldusi üldse on vaja teha?

Laval: Ivo Uukkivi, Henrik Kalmet, Helgur Rosenthal ja Martin Kõiv
Lavastaja: Dmitri Jegorov (RUS)
Dramaturgid: Danila Privalov(RUS); Andres Popov(EST); Alexandr Špilevoj (LT); Dan Jeršov(EST)
Kunstnik: Konstantin Solovjev (RUS)
Videokunstnik: Natalja Naumova (RUS)
Helikujundaja: Marten Kuningas
Valguskujundaja: Meelis Lusmägi

Esietendus 17.augustil 2021 Vaba Lava Narva teatrikeskuses Vabaduse festivalil

Etendus on kahes vaatuses ja kestab 2 tundi ja 30 minutit