Eesti Teatri Festival DRAAMA 2023

Mefisto

Eesti Draamateater

Mefisto foto
Foto: Gabriela Urm
9. september   kell 20.00-22.15
Vanemuise suur maja (Vanemuise 6)
10. september kell 17.00-19.15
Vanemuise suur maja (Vanemuise 6)
Lavastus põhineb Klaus Manni romaanil „Mefisto”. Mann kirjutas romaani aastal 1936, kui ta oli põgenenud Saksamaalt natside võimuletuleku tõttu Hollandisse.

Romaani peategelane on Hendrik Höfgen, suurepärane näitleja, kellele meeldib olla tähelepanu keskpunktis. Ta laulab, tantsib, teeb nalja, ta on võluv ja lõbus. Tema isikus on ühendatud suur kunstnik ning väljapaistev showmees. Höfgen on just teinud oma esimese suurrolli (Mefistofeles Goethe „Faustis”), kui Saksamaal tulevad võimule natsionaalsotsialistid. Höfgenil on valida, kas jätkata oma tõusujoones kulgeva karjääriga, isegi kui ta peab selle nimel tegema koostööd poliitilise jõuga, mille vaateid ta absoluutselt heaks ei kiida; või seista oma väärtushinnangute eest, mis paraku tähendaks ka tema karjääri lõppu.

Klaus Manni jaoks on tegu väga isikliku looga, sest Höfgeni tegelaskuju põhineb Manni õemehel, tolle ajastu suurimal Saksa näitlejal Gustaf Gründgensil.

Manni romaani põhjal valmis 1981. aastal Ungari režissööri István Szabó film „Mefisto”, mis võitis samal aastal parima võõrkeelse filmi Oscari.

 
Lavastaja ja dramatiseerija Kertu Moppel
Kunstnik Arthur Arula
Koreograaf Jüri Nael
Valguskujundaja Priidu Adlas
Helikujundaja Lauri Kaldoja
Videokujundaja Epp Kubu
Tõlkija Rita Tasa
Laval Juhan Ulfsak, Lauri Kaldoja, Hendrik Toompere jr, Teele Pärn, Inga Salurand, Merle Palmiste, Sandra Ashilevi, Indrek Sammul (Tallinna Linnateater) või Gert Raudsep, Guido Kangur, Karmo Nigula, Britta Soll või Hilje Murel, Markus Luik ja Rahvusooper Estonia poistekoor Juhanid (juhendajad Jaanika Kuusik ja Maret Poll)


Esietendus 12. veebruaril 2021 Eesti Draamateatri suures saalis.

Etendus on ilma vaheajata ning kestab 2 tundi ja 15 minutit.

Lavastuses kasutatakse sigaretiasendajaid ja hetkeks eredat valgust!


Kertu Moppel - 2022. aasta lavastajapreemia nominent.

Juhan Ulfsak - 2022. aasta meespeaosatäitja nominent.