Eesti Teatri Festival DRAAMA 2023

FAKERZ

Sveta Grigorjeva/Sõltumatu Tantsu Lava

FAKERZ foto
Foto: Kris Moor
10. september  kell 20.00-21.00
Sadamateater (Soola 5b)
11. september  kell 16.00-17.00
Sadamateater (Soola 5b)

(oma naha võltsid suled) 

Kas te olete mõnikord raadiot kuulates tundnud, et teate selle laulu sõnu, kuigi kuulete lugu alles esimest korda?

Võib-olla ümisete isegi kaasa ning täidate la-la-la-lalinaga tundmatud tühikud ja lüngad? Teil on justkui teadmine kuskilt, millest lähtudes oskate seda laulu laulda, aimate sõnu ja viisi.

Ka tantsu ja erinevate liikumistehnikate puhul võib nii juhtuda. Need ei pruugi põhineda isiklikul kogemusel või isegi tegelikkusel, vaid hoopiski kuulujuttudel ja kujutlusvõimel.

Paljudel meil on ettekujutus, kuidas käib bachata või tango, kuigi ise kunagi neid tantsinud polegi.

FAKERZ on lavastus, kus lavalolijad lasevad end võrgutada erinevatest tantsulistest, aga mitte ainult, stiilidest ja tehnikatest – võltsides, häkkides, remiksides. Nad kasutavad märksõnu, kuulujutte, kilde sotsiaalmeediast, isiklikust mälust ja kehalisest kujutlusvõimest. 

Fakerzeid huvitab idee fiktiivsest keskist-miskist, mille sees võiks vabalt tegutseda nähtus, mida võiks kutsuda “kollektiivseks tantsuhäkkeri kehaks”.

Fakerzeid ei huvita autentsus. Nad ei tea, mis on päris.

Nad ei tea siiani, milleks keha on võimeline.

Ära tea sina ka!

Sveta Grigorjeva: “Eelmisel aasta lavastasin ma seitsme imelise tantsija ja viie vägeva lavataguse jõuga “Fakerz’i”. See on mu senine lemmiklavastus (enda repertuaarist). Üks selle keskne mõte oli mõelda tantsust mitte esmalt kui eneseväljendusest, vaid esmalt kui maailma jagamise harjutamisest. Tantsija kui üks maailm ja “liikumine” kui teine. (…) Üks maailm jagab teise maailmaga aega ja kohta ja ruumi, mitte ei proovi seda domineerida. “Fakerz” ei ole poliitiline tants. See on poliitiliselt tehtud tants. Maailma jagamise harjutamist aga oleks täna vast rohkem vaja kui kunagi varem.”

Sveta Grigorjeva on Eesti lavastaja, koreograaf, tantsija ja luuletaja. On avaldanud kaks luulekogu, teinud veel rohkem lavastusi. Tantsinud nii enda kui teiste töödes. Lõpetab hetkel magistriõpinguid Saksamaal, Justus-Liebig-Universität Giessen’is. Teda huvitab anarhiline, ekspressiivne keha ja selle võimalik poliitiline subversiivne olemus. Sõltumatu Tantsu Lava koostöö Sveta Grigorjevaga algas 2012. aastal, kui ta valiti üheks PREMIERE’i sarja uueks koreograafiks ja koheselt märgiti ka Eesti Sõltumatu Tantsu auhinna aasta tulijaks. Sveta on kompromissitu loojanatuur, keda huvitab töö muutuva ja end avava materjaliga ning kunstniku julguse ja sisemiste piiride kompamine. Tema looming eeldab nii osalejatelt kui vaatajatelt kaasvastutust ja kaasamõtlemist. 

Lavastaja-koreograaf: Sveta Grigorjeva
Tantsijad: Üüve-Lydia Toompere, Julia Koneva, Helena Pihel, Siim Tõniste, Kaie Küünal, Rauno Zubko, Indrek Kornel
Helilooja: Alvin Raat
Valguskujundaja: Karolin Tamm
Kostüümi- ja lavakunstnik: Mara Kirchberg
Dramaturg: Kerli Ever
Tehnik: Marko Odar
Grimmi ja soengu nõustaja: Liisi Kõuhkna
Fotograaf: Kris Moor
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Goethe Instituut, Uuskasutuskeskus

 

Esietendus: 25. septembril 2021 Narva Vaba Laval

Etendus on ühes vaatuses ja kestab 60 minutit