Eesti Teatri Festival DRAAMA 2024

Festivali avamine

Festivali avamine foto
06. september  kell 17.00
Kesklinna park TASUTA
Draama 2022 avamine toimub koostöös festivaliga Interdistsiplinaar. Pärast avakõnesid tuleb esitlusele ühekordne performance "See viiul peab surema".


Kuidas ehitada ja lõhkuda viiul? Aeglaselt, häälekalt ja performatiivselt.

“See viiul peab surema” on viiulimängija George Kentrose (Rootsi) ja helilooja/programmeerija Fredrik Olofssoni (Rootsi) koostöös valminud performance, mille käigus samaaegselt virtuaalselt ehitatakse ning reaalselt lõhutakse viiul. Instrumendi lõhkumine ei ole siiski suvaline vandalismiakt, vaid kaalutletud kunstiteos, mis esitab viiuli “surma” kõla.  

Kentros on oma elu jooksul veetnud viiulit harjutades üle 45000 tunni ning sellest tulenevalt uurib, kuidas tekitada viiuliga heli, seda tavapäraselt mängimata. Performance’isse on kaasatud selleks spetsiaalselt välja töötatud tehnoloogia, mis salvestab ja sulandab seda aeglaselt deformeeruva viiuli hääbumist. Pärast performance’it saab “surnud” viiulist installatsioon, mis paigutub Tartu Interdistsiplinaari näitusele //Vaheruum/Liminal space// Pallase galeriis.  

George Kentros on eksperimentaalne viiulimängija, kes on õppinud Yale'i ülikoolis ja Mannesi muusikakoolis USA-s ning Stockholmi kuninglikus ülikooli muusikakolledžis. Ta on esinenud kammermuusiku, solisti ja vahel näitlejana kõikjal Euroopas, aga ka Põhja- ja Kesk-Ameerikas, Jaapanis ja Okeaanias, eeskätt koos uuemuusika ansambliga “the peärls before swïne experience” ja elektroonilise duoga “there are no more four seasons”. Ta on spetsialiseerunud nüüdismuusika loomisele ning on tänaseks esitanud üle 200 teose heliloojatelt 21 riigist.