Eesti Teatri Festival DRAAMA 2024

Esimesed ettelugemised

Esimesed ettelugemised foto
9. september   kell 16.30
Tartu Uus Teater (väike saal)
Näitekirjanduse mentorprogrammi ettelugemised:

Heneliis Notton “Emesis”

Mentor Mehis Pihla (Eesti Draamateater). Lavastaja Elise Metsanurk (Tartu Uus Teater). Teksti esitavad Jan Erik Ehrenberg, Lena Barbara Luhse, Martin Kork, Elise Metsanurk, Marika Barabanštšikova ja Margus Jaanovits.

“Emesis” on lugu noortest, kes püüavad leida õiget kohta maailmas, kus nende vanemadki sellega hakkama pole saanud. Näidend on fragmentaarne jada katkestatud stseenidest, kus nüüdishetk ja mälestused vahetavad kordamööda kohti. Muu hulgas puudutatakse teemasid, nagu seksuaalne ärakasutamine, posttraumaatiline stress, suhted, sõltuvused, peod ja kõik muu, mis ühe 19-aastase ellu kuulub. "Emesis" pole lugu minevikuigatsusest, vaid hirmust tuleviku (ning kohati ka oleviku) ees.

Marian Vridolin "Enda saar"

Mentor Siret Campbell (Drakadeemia). Lavastaja Mirko Rajas (Eesti Noorsooteater). Teksti esitavad Andres Roosileht, Hardo Adamson, Maria Ehrenberg, Taavi Tõnisson.

"Enda saar" on lugu tüdrukust, kes on hirmust elu ja üksilduse ees loonud endale turvalise oma maailma. Aga kui lained löövad üle pea ja väljamõeldisesse tekivad augud, hakkab tüdruk endalt küsima, kas suures maailmas ja teises inimestes võib peituda seda, mis elu elamisväärseks teeks.


Eesti Teatri Agentuuri algatusel ja koostöös Eesti teatritega korraldatud Eesti näitekirjanduse arendamise mentorprogramm toimub 2022. aastal esimest korda. 2021. aasta näidendivõistlusele saadetud 47 teksti hulgast valisid mentorid välja seitse. Näidenditega tegeleti poole aasta jooksul koos autori, mentori, näitlejate ja lavastajatega ning 2022. aastal jõuavad seitse uut teksti avaliku ettelugemiseni, neist Heneliis Nottoni ja Marian Vridolini tekstid esimeste hulgas. Selleaastases mentorprogrammis osalevad Eesti Draamateater, Eesti Noorsooteater, Rakvere teater, Tartu Uus Teater, Theatrum, Ugala ja VAT-teater ning mentorid Martin Algus, Siret Campbell, Urmas Lennuk, Andri Luup, Mehis Pihla, Mihkel Seeder ja Liis Aedmaa. Mentorprogrammi toimumist toetab Eesti Kultuurkapital.