Müüt: päeva äärel
Netti Nüganen/Kanuti Gildi SAAL
Netti Nüganeni lavastuse "Müüt: päeva äärel" keskeks kujundiks on ajaloo erinevaid kihte sisaldav arheoloogiline kaevandus, milles tegutseb pseudoarheoloog, kes maapinnast esemeid kaevab. Luues müüte põimib lavastus reaalsust ja fiktsiooni, tegeledes seekaudu spekulatiivse mineviku-tuleviku loomisega. “Müüt: päeva äärel” võitis Eesti teatri auhindadel 2022. aasta etenduskunsti preemia.
Räägitakse, et maapinna kihtidest leiab sotsioloogiliste muutuste ja kollektiivsete konfiguratsioonide käigus tekkinud sajandite tagust hõõrdejõudu. Maakoores on säilinud geoloogilised rännakud, mälestused ning marsid, mis loovad magneetilist soojust, võimaldades ületada – ideaalstes tingimustes – ihu kõdunemist.
Kui kaua on ta seal kõdunemist võites olnud, ei tea keegi. Maakihid muutuvad üha paksemaks ja tema muudkui roomab ja roomab ja roomab ja roomab. Ülespoole, kus päikesekiired maakoore pragudest läbi tungivad. Tema pikad sõrmeküüned kraabivad mullakoorikut ja ta õhkab tulipunaselt, lõõtsub ägedusest, keeb. Värske õhk on kurgule kriipiv, valgus silmale liiga ere - kuid ta väljub. Täielikus segaduses, peata, selgroota. Ta vajab vormi: mis tahes kindlat stiili, mille külge klammerduda. Et ajada korda oma ajutised asjad ning siis uuesti igaveseks kaduda.
Netti Nüganen (Tallinn / Viin) on etenduskunstnik ja koreograaf, lõpetanud Amsterdamis School For New Dance Development / BA. Tema eelnev kokkupuude teatri, tantsu, muusika ja tsirkusega ajendab teda küsitama kõike seda, mis on äratuntav ning lähenema valvsa ja hoolika tähelepanuga kõigele, mis tundub võõras või kohatu. Nüganeni video- ja lavatööd jutustavad lugusid karakteritest, kes tema sees koos eksisteerivad: tõstja, teismeline vlogger, detektiiv, arheoloog, kauboi jm. Vasturääkivustest ning ideede paljususest inspiratsiooni leides tegeleb Nüganen maailma loomisega, mis alistub kaasaegsusele kohasele konfliktsusele ning absurdile. Heites pilgu minevikku, püüab ta (taas)luua sidususe tunnetust, mille abil mõtestada olevikku ning võimaldada perspektiiv tulevikku.
Tema töid on esitatud Kanuti Gildi SAALis, Batard Festivalil, Tartu Kunstimuuseumis, KIM? galeriis, Lissaboni Filmifestivalil, My Wild Flag Festivalil, Uferstudios, Jason Platformil jm. Oma tööde kõrvalt on ta aastast 2017 tuuritanud Florentina Holzingeri lavastustega "Apollon", "TANZ" ning "Ophelia's Got Talent".
Lavastus, esitus: Netti NüganenLavakujundus, kostüümid: Pire Sova
Dramaturgia: Sabine Cmelniski
Helikujundus: Artjom Astrov
Valguskujundus: Priidu Adlas
Tekstiline abi: Keiu Krikmann
Uma: Johhan Rosenberg
Fotod: Alana Proosa
Graafiline disain: Yunie Chae
Projektijuhtimine: Siim Tõniste, Eneli Järs
Kaasproduktsioon: Kanuti Gildi SAAL, Netti Nüganen
Toetaja: Eesti Kultuurkapital
Tänud: Anna Viik, Henry Kasch, Henri Künnap, Tuuri Viik, Kristiina Tang, Anne Reemann, Tiia Rosenberg, Ando Naulainen, Heneliis Notton, Ahmed El Gendy, Tea Teearu, Laura van Bergem, Maike Lond
Esietendus: 14.05.22, Kanuti Gildi SAAL
Etendus kestab 90 minutit.
Inglise keeles!
Lavastuses esineb valjusid helisid, savitolmu ning alastust