Eesti Teatri Festival DRAAMA 2020

DRAAMA 2016 väliskülalised

Anna Zagorska (LV)

Zagorska töötab Riia Dirty Deal Teatro produtsendina ning tal on jänes nimega Porgand. Ta on õppinud etendus- ja audiovisuaalkunstide teooriat Riias, veetnud vahetussemestri Jagielloniani Ülikoolis Krakowis ning läbinud praktika koos kunstnik-tolmuimeja ja Hannah Hulliga Londonis. Peamiselt huvitab Zagorskat üksikisikuid sotsiaalselt kaasav kriitiline kunst. 

Festivalil 5.-6.09
Kontakt

Egidijus Stanickas, Ph.D (LT)

Stanickas on olnud alates 1990. aastast Kaunase Draamateatri näitleja ning alates 2008. aastast sama teatrimaja juht. Doktorikraadi omandas ta 2016. aastal. Stanickas osaleb aktiivselt Leedu sotsiaal-, kultuuri-, poliitika- ja teaduselus. Kasutab oma laitmatuid oraatorlikke kunstiteadmisi noorte inimeste harimisel ning armastab reisimist. Lava on tema kodu, sõna on tema kaaslane.

Festivalil 5.-11.09
Kontakt

Ildikó Sirató. Ph.D (HU)

Sirató on Budapestis tegutsev teatri- ja kirjandusuurija, kes töötab Ungari Széchényi-nimelises Rahvusraamatukogus teatriajaloo kogu juhatajana ning Pannonia Ülikoolis teatriteaduse õppejõuna. Samuti on Sirató tegev lavastaja, dramaturgi ja kuraatorina. Tema peamisteks uurimisteemadeks on võrdlev teatriteadus, dramaturgia, Ungari teatri ajalugu ning Euroopa rahvusteatrid. Ta on avaldanud mitmeid raamatuid – näiteks “Euroopa rahvusteatrid: rahvusteatri institutsioon, võrdlev teatriteaduslik uurimus” (2007) ja “Teater põhjavalguses: eesti ja soome draama Ungari lavadel” (2005) – ning olnud Ungari teatrileksikoni (1992), raamatusarja Studia Theatralica ja ajakirja Színpad toimetaja.

Festivalil 5.-12.09
Kontakt

Juhana von Bagh (FI)

von Bagh on Helsingis tegutsev lavastaja ja kirjanik, kes tegev nii teatri-, tantsu-, raadio-, televisiooni- kui filmimaastikul. Viimastel aastatel on ta peaasjalikult töötanud Soome Rahvusteatris, aga ka mitmetes linnateatrites üle riigi ning Soome Rahvusringhäälingus. Ta on oma loomingu eest pälvinud mitmeid riikliku tähtsusega auhindu.

Festivalil 6.-9.09
Kontakt

Jurgita Staniškytė. Ph.D (LT)

Staniškytė töötab Kaunases Vytautas Magnuse Ülikoolis kunstiteaduskonna juhi ning teatriteaduse professorina. Samuti võtab ta aktiivselt osa erinevate kunsti- ja teadusinstitutsioonide tööst. Ta on avaldanud rohkesti teadustöid ja kriitikat Leedu kaasaegse teatri kohta, milles keskendub Balti teatrikunsti arengutele pärast Nõukogude Liidu lagunemist. Ta on avaldanud kolm monograafiat: “Muutuvad märgid: Leedu teater modernismi ja postmodernismi vahel” (2008), “Postsovetlik Leedu teater: ajalugu, mälu, identiteet” (2014) ja “Kommunikeerides kultuuri: strateegiad, institutsioonid, publikud” (2015). 

Festivalil 5.-9.09
Kontakt

Kristiāna Tīlika (LV)

Tīlika on magistrikraad Balti filoloogias ning ta plaanib sel aastal jätkata õpinguid teatriteaduse erialal. Ta töötab tõlkijana ning on tegev teatrikriitikuna. Tīlika peamiseteks huvideks on Leedu ja Läti draama ja teater, eriti huvitab teda näitekirjanik Marius Ivaškevičiuse looming ja retseptsioon eri riikides. Samuti peab ta oluliseks Eesti, Läti ja Leedu ajaloo uurimist, keeleõpet ja reisimist.

Festivalil 5.-7.09
Kontakt

Milja Sarkola (FI)

Soome-Rootsi lavastaja ja näitekirjanik, kes tegutseb peaasjalikult Helsingis. Hetkel töötab Sarkola Tampere Teatrifestivali kunstilise juhina. Ta on kirjutanud ja lavastanud rohkesti näidendeid suurimates Soome teatrites, sealhulgas Kajaani Linnateatris, Lilla Teatris, Q-teatris ja Uue Tantsu Keskuses Zodiak. 2009–2012 oli Sarkola koos Pauliina Feodoroffiga Helsingi Takomo teatri kuntiline juht. Tema tööd keskenduvad seksuaalsusele, võimule, silmakirjalikkusele ning avaliku ja privaatse vastuoludele.

Festivalil 5.-8.09
Kontakt

Aleksey Kiselyov (RU)

Kiselyov on teatrikriitik ja ajakirjanik, kes elab ja töötab Moskvas. 2011. aastal lõpetas ta GITISe. On sõltumatu teatriajakirja Replika (2010–2013) asutaja, Moskvas toimuva Territory festivali toimetaja, Permis peetava Texture festivali kuraator ning draama- ja nukuteatri ekspert festivali Kuldne Mask juures. Alates 2013. aastast töötab Kiselyov ka Afisha ajakirja teatrikriitikuna.

Festivalil 5.-9.09

Mónika Segesdi (HU)

Segesdi lõpetas Budapesti ülikooli eesti, soome ja vene filoloogina. Kuni 2010. aastani töötas ta noorte kirjanike liidus ning vabakutselise tõlkijana. Ta on tõlkinud Ungari keelde muuhulgas Andrus Kivirähki, Jaan Kaplinski, Tõnu Õnnepalu ning Jan Kausi loomingut. Alates 2010. aastast on ta tööl Eesti Instituudi Ungari esinduses, aastast 2013 juhib ta Budapestis asuvat asutust. Eesti Instituut Ungaris on tutvustanud üle 18 aasta eesti kultuuri erinevate valdkondade silmapaistvaimaid nähtusi ja tegelasi. Eesti Instituudi vahendusel on Ungari publiku ette jõudnud nii teatri- kui kaasaegse tantsu etendused, lisaks on pakutud huvilistele teatriklubi raames võimalust vaadata Teater NO99, VAT Teatri, Von Krahli ning Tartu Uue Teatri olulisemate lavastuste salvestusi. Eesti Instituut osaleb kaasprodutsendina Soome Rahvusteatri oktoobris esietenduvas projektis Just Filming (lavastaja: Kristjan Smeds, osatäitjad Annamária Láng ning Juhan Ulfsak).

Festivalil 5.-11.09

Sandra Lapkovska (LV)

Lapkovska on viimased neli aastat töötanud Läti Uue Teatri Instituudi produtsendina, tegeledes uute lavastuste väljatoomise ning välislavastuste kutsumisega rahvusvahelisele kaasaegse teatri festivalile Homo Novus. Samuti korraldab ta iga-aastast Läti teatri showcase-festivali ning assisteerib mitmeid teisi rahvusvahelisi projekte.  Lapkovska on kuulunud Uue Teatri Instituudi dokumentaalteatri meeskonda, mis on toonud Lätti paljud välismaised artistid nagu Anna Rispoli, Rimini Protokolli ja Chritsine Umpfenbachi.

Festivalil 5.-6.09