Eesti Teatri Festival Draama 2015.
06.06.2015

On selgunud Draama festivali programm

27. mail tehti Eesti Draamateatris toimunud pressiüritusel teatavaks teatrifestivali Draama 2015 selleaastased programmid ja lavastused.

2015. aastal on Draama festivalil viis programmi: Aastaauhindade programm, Kuraatoriprogramm "Piiri peal", Balti Teatri Foorumi programm, Vaba Lava Showcase ja Uue Tantsu Showcase.

27. mail tehti Eesti Draamateatris toimunud pressiüritusel teatavaks teatrifestivali Draama 2015 selleaastased programmid ja lavastused.

2015. aastal on Draama festivalil viis programmi: Aastaauhindade programm, Kuraatoriprogramm "Piiri peal", Balti Teatri Foorumi programm, Vaba Lava Showcase ja Uue Tantsu Showcase.

Aastaauhindade programm koosneb Teatriliidu aastapreemiate laureaatidest ja nominentidest. Et meie mitmekesine teatrimaastik saaks võimalikult ülevaatlikult esitletud, on traditsioonilisemat teatrit esindamas parim lavastus („Joobnud“), parima lavastaja Andres Noormetsa üks lavastustest („3 õde“), parima kunstniku Pille Jänese üks lavastustest („Keskmängustrateegia“) ja kriitikute aastaankeedi võitja („Varesele valu…). Uuenduslikumaid ilminguid esindavad aga tantsulavastuse laureaat Fine 5 ja etenduskunstide ühisauhinna kõik neli nominenti (Labürintteater, Kinoteater, Hendrik Kaljujärv ja kadrinoormets) kas nomineeritud või päris uute töödega.

Kuraatoriprogrammi kuuluvad lavastused jagunevad kolmeks, teatrite valmislavastused, mis kuraatori Peeter Raudsepa ja tema tudengitest loomenõukogu meelest vastavad parimal viisil programmi pealkirjale „Piiri peal“(„Budapest“, „Mu naine vihastas“ jt). Teise grupi moodustavad valmis tudengilavastused („1987“, „Ekke Moor“ jt) ja kolmanda spetsiaalselt festivaliks valmivad aktsioonid ja etendused. Kuraatoriprogramm on paljuski etenduskunsti- ja teatritudengite keskne ning toimub Tartus festivali kolmel esimesel päeval. 

Balti Teatri Foorumi eesti omadramaturgia programm kestab neljapäevast pühapäevani, mil näidatakse välis- ja ka festivalikülalistele kuute eesti dramaturgia algupärandit. Valiku antud programmi on teinud Eesti Teatriagentuur viimaste aastate huvitavamate algupärandite hulgast (“Hääled”, “Tõde, mida ma olen igatsenud” jt). Antud programmi lõpetab delegatsioonidele ja Eesti teatrite dramaturgidele korraldatud dramaturgia turg, kus vahetatakse infot erinevate riikide dramaturgia algupärandite osas.

Festivali raames toimub ka kaks showcase. Üheks neist on seni eraldi festivalina toimunud Uue Tantsu showcase, mis annab ülevaate omanäolisematest ja auhinnatud möödunud aasta tantsuetendustest. Teine on VabaLava showcase, kui unikaalse etendamismudeli tutvustus nii Eesti publikule kui väliskülalistele. Showcase teeb kokkuvõtte Vabalava esimesest aastast ja annab võimaluse tutvustada uusi kuraatoreid ja nende valikuid.

Pressiüritusel allkirjastati ka SA Eesti Teatri Festivali ja Pernod Ricard Estonia poolt Eesti teatri publikuauhinna statuut. Auhinna eesmärk on anda publikule võimalus valida Draama programmidest oma lemmik ning tunnustada ühte lavastust ning teatritruppi läbi selle. Auhinnale kandideerivad kõik Draama programmis olevad lavastused. Publikuhääletus koduleheküljel draama.ee avatakse 1. augustil ning veebihääletus kestab kuni festivali alguseni. Festivali ajal saab lemmikuid valida peale igat etendust täites vastava sedeli etenduspaigas. Auhinnaks võitnud lavastusele on Martelli poolt viiepäevane inspiratsiooni- ja puhkusereisi Prantsusmaale Martelli Konjakimõisasse. Auhinna võitja kuulutatakse välja Draama festivali pidulikul lõpustseremoonial 12. septembril Tallinnas Vaba Laval. Hääletanud publiku hulgast loositakse kümme võitjat, kes saavad auhindadeks järgneva aasta Draama festivali passid.

Draama 2015 toimub 7.-13. septembrini Tartus ja Tallinnas.

Piletid festivali etendustele tulevad müüki 1. juulist Piletilevis.

Katrin Maimik 
Eesti Teatri Festivali Draama 2015 pressiesindaja
+37256502721
press@festival.ee

Hele Soomets 
Eesti Teatri Festivali Draama 2015 tegevjuht
+3725020577
hele@festival.ee