Eesti teatri festival Draama 2013. Ruumimaagia.
Foto: ScanpixIgal sügisel Tartus toimuv Eesti Teatri Festival Draama on oma kuraatori nägu. Selle aasta kuraator on kujutav- ja lavastuskunstnik Iir Hermeliin.

Ruumimaagia

Minu igapäevaseks tööks on luua fiktsionaalseid maailmu. Enamasti inimesed asju väga täpselt ei vaatle, neile piisab teadmisest, et tint on sinine, päike kollane, lumi valge ja pori pruun. Kujutava kunsti õpingud aga treenivad asju vaatama vahetult ja otse, ilma eelteadmiste, eelarvamuste või mõistuslike filtriteta. Harjusin tajuma igas joones, vormis, ruumis ja tegevuses maagilist teist plaani.

Kunstnikuna olen ma kogu elu loonud ruume. Algajana toitnud ja väärtustanud kõige rohkem silma. Nüüd, kogenenumana, on oluliseks saanud aga kõikide meelte ja kunstiliikide sünergia. Nüüd tean, et ruum muutub maagiliseks, kui silmad hakkavad kuulma, kõrvad nägema ning sõna ja visuaal ühinevad äkiliseks harmooniaks. Ruumimaagia pole silmapette eesmärgil loodud illusoorne lava. See mõiste tähistab isehingavat makromaailma, kus valitsevad omad mängureeglid. See on nihkes reaalsusega ruum, kus kõike võib juhtuda ja mis ei allu tingimata füüsikareeglitele. Ruumimaagia teatris on lavastuse eriline omaruum, see miski, mis tekib teatrisaali lavastaja - kunstniku - helilooja - valguskunstniku - näitlejate ja teiste loojate õnnestunud koostöös.

Iir Hermeliin