Eesti teatri festival Draama 2013. Ruumimaagia.

Muud sündmused

Festivali avamine

2. septembril kell 15 festivali Draama 2013 avamine linnaruumis (Küüni tänav ja Raekoja plats).
Avamine jätkub kell 16 Eesti Rahva Muuseumi Näitusemajas näituse "Aeg ja ruum" avamisega.

Töö käib hetkel ning näituse "27" konteinereid pannakse linnaruumi üles.Loeng visuaalsest teatrist

Kolmapäeval, 4 .septembril kell 12 Tartu Uues Teatris draamamaal

Mis on visuaalne teater? Kas on olemas mitte-visuaalset teatrit? 
Millised elemendid peavad ühes teatrietenduses olema, et seda võiks kutsuda visuaalseks teatriks? Loengus püütakse kaardistada visuaalse teatri asukoht kirevas etenduskunstide maailmas. Näidatakse videolõike põnevaimate välismaiste truppide loomingust, tutvustatakse ka lähiajal Eestit külastavaid visuaalse teatri tegijaid (Robert Lepage, Robert Wilson). Kuidas seostuvad välismaa teatripraktikad eesti teatris toimuvaga? Kuidas väljendub visuaalse teatri fookus selleaastasel Draama festivalil?

Loengut peab Madli Pesti, teatrikriitik ja Tartu ülikooli teatriteaduse õppejõud.


1. ja 2. oktoobril kell 19 saab Tallinnas NOKIA Kontserdimajas vaadata Robert Lepage'i lavastust "Kuu tagumine külg".

Robert Lepage'ist ja lavastusest saab lähemalt lugeda SIIT

Piletid etendustele müügil SIIN


AHHAA Keskuse Teadusteatri etendused 

AHHAA Keskus kutsub kõiki teadusteatri etendustele! Teatrifestivali ajal 2.-8. september  on kõigile Draama pileti ettenäitajatele AHHAA Keskuse külastamine 50% soodushinnaga (NB! Soodustus ei kehti planetaariumi  ja simulaatori piletile).  Tartu AHHAA Keskus asub Sadama 1 ning teadusteatri etendused toimuvad  esmaspäevast reedeni kell 12 ja 16, laupäeval kell 12, 14 ja 16 ning pühapäeval kell 12 ja 16.

Vaata ka: Teadusteater ja AHHAA Keskus
Eesti Lavastuskunstnike Liidu sügiskool

3. septembril kell 11- 17 toimub Tartu Loomemajanduskeskuses Eesti Lavastuskunstnike Liidu sügiskool. Sügiskoolis räägivad Eesti tuntumad oma ala esindajad ruumimaagiast ja selle tõlgendamise võimalustest,  tähendustest: lavastaja Aare Toikka,  lavastuskunstnik  Ene-Liis Semper,  Salto arhitektid , dramaturg Tarmo Jüristo, kriitik Meelis Oidsalu.

Ajakava:

Kell 11.00 Aare Toikka
Kell 12.00 Ene-Liis Semper
Kell 13.00 Salto büroo arhitektid Maarja Kask ja Ralf Lõoke
Kell 14.00 kohvi-ja söögipaus
Kell 15.00 Meelis Oidsalu
Kell 16.00 Tarmo Jüristo 

draamamaa.ee

Festivali ajal saab Tartu Uue Teatri (Lai 37) prooviruumist draamamaa. Eesti Teatri Agentuuri koostatud interaktiivne ingliskeelne teabe-lesila draamamaa.ee on avatud kõigile, kes tahavad tubases atmosfääris saada ülevaadet eesti etenduskunstidest: lavastustest, näidenditest, loojatest.Eesti Teatri Agentuuri näidendivõistluse võitjate väljakuulutamine

Eesti Teatri Agentuuri näidendivõistluse võitjate väljakuulutamine toimub 6. septembril kell 14 klubis Naiiv (Vallikraavi 6).

Näidendivõistlus on lõppenud. Seitse žüriiliiget on kohtunud 82 uue teatritekstiga ning nüüd on käes aeg avalikustada need näidendid, mis preemiaväärilistena teiste hulgast välja valiti. Selleaastasesse žüriisse kuulusid Jan Kaus (esimees), Andrus Laansalu, Mari-Liis Lill, Ene Paaver, Jukka-Pekka Pajunen, Marius Peterson ja Anne Türnpu.

Üritus jätkub kell 15  klubis Naiiv Drama Slam'iga.

Drama Slam ei ole võistlus – seal ei ole žüriid. Võiduautorid on kohal ja loevad oma uhiuutest näidenditest igaüks ette 8-minutilise lõigu. Nende lugemise katkestab gong ja kohe pärast aplausi tutvustab moderaator järgmist esinejat. Kõik etteloetav tõlgitakse inglise keelde. Nautige uut näitekirjandust!

Näidendivõistlusi on Eesti Teatri Agentuur (enne 2008. aastat Eesti Näitemänguagentuur) korraldanud alates 1995. aastast. Nende hulgas on nii lastele- ja noortele suunatuid kui ka koostöös naaberriikidega läbiviiduid. Kaheksateist aasta jooksul on Eestis ning välismaal lavale, teleekraanile ja raadioeetrisse jõudnud kümneid võistlustekste ning mitmed võidutöödest on lavastamisel juba teist või kolmandatki korda. Vestlusringid

DRAAMA 2013 avalikud vestlusringid väliskülaliste osavõtul. Kuigi kuraatorfestival ei vaja žüriid, sest parimad on juba enne festivali välja selgitatud, ei ole välispilk ning -arvamus Eesti teatritele vähetähtis. Festivalil toimuvad vestlusringid, kus oma arvamusi ja elamusi nähtud lavastustest ning festivalist üleüldse vahendavad DRAAMA 2013 väliskülalised. Vestlusringid toimuvad 5., 6. ja 7. septembril kell 12-14 Tartu Uue Teatri proovisaalis. 

5.09 kell 12-14
Lavastused "Maria Stuarda", "Kolm õde" ja "Faust". 
Arutelul osalevad Karmen Puis ja Merle Jalakas Vanemuise Teatrist, Raimo Pass Draamateatrist ning Aare Toikka ja Kaspar Jancis VAT Teatrist. Modereerib Kristiina Garancis 

6.09 kell 12-14
Lavastused "Bistro Beyond", "Tühermaa".
Arutelul osalevad Linnea Happonen, Mayim Alpert ja Kristel Maamägi Piip ja Tuut Teatrist ning Marat Gatsalov, Elina Reinold või Märt Meos R.A.A.A.M.ist. Modereerib Siret Paju.

7.09 kell 12-14
Lavastused "Suur õgimine" ja "Hamlet Anderson".
Arutelul osalevad Triinu Ojalo, Indrek Taalmaa ja Andres Noormets Endla Teatrist. Modereerivad Liisa Pool ja Maarja-Helena Meriste.   

7.09 kell 19-20
Lavastus "Koera süda".
Arutelul osalevad Rosita Raud ja Ivan Strelkin Vene Teatrist.  Modereerivad Liisa Pool ja Maarja-Helena Meriste.   

Kõikidel aruteludel osalevad ning annavad tagasisidet väliseksperdid Yulia Kleiman Venemaalt, Christian Rōmer Saksamaalt, Narelle Sissons USAst ja Giorgio Madia Itaaliast. 


Artiklikogumiku "Teatrielu 2012" esitlus

3. septembril kell 16.15 esitletakse Tartu Uue Teatri proovisaalis teatriaasta ülevaateteost „Teatrielu 2012“. Raamatu koostajad on Hedi-Liis Toome ja Liina Unt.
Koostajate eesmärk oli tuua esile aastat mõjutanud tendentsid ja suundumused, mistõttu ei leia seekordsest „Teatrielust“ lavastuste süvaanalüüse ega näitleja- või lavastajaportreesid. Pigem keskendutakse protsessidele, mis jäävad väljapoole tavapärast teatrimaastikku, kuid mis pole kindlasti vähemolulised. Nii tutvustab Madli Pesti esmakordselt eestikeelses pikemas artiklis mõistet „rakendusteater“, Andreas W kirjutab senini Eestis üsna vähe praktiseeritud tehnoloogilisest teatrist, Paavo Piik suhteliselt algusjärgus stand-up’ist, Luule Epner käsitleb reaalse ja fiktsionaalse piire etenduse mõistmise ja mõtestamise taustal, Pille-Riin Purje kirjutab analüüsib reaalsete tegelaste kujutamist teatrilaval, Helena Krinal vaatleb fiktsionaalsuse nihestamist kaasaegses tantsus, Eva-Liisa Linder annab põhjaliku ülevaate lasteteatrist, Heidi Aadma kirjeldab publikumenukeid saalis istuja seisukohast, Kristel Pappel näitab nihkeid uudsusesse eesti muusikateatris, Madis Kolk mõtiskleb religioossuse ja pühaduse suhte üle teatris, Katrin Maimik arutleb kultuuriturunduse argipäevast turundaja pilgu läbi, Tambet Kaugema analüüsib tihenevat teatribloginduse maastikku, Kristiina Reidolv teeb kokkuvõtte 2012. aasta muudatustest teatrite ning teatriorganisatsioonide juhtimises ja tendentsidest riigi teatripoliitikas.

Eesti Teatri Agentuur on koostöös Kultuuriministeeriumi ja Eesti teatritega kogunud valdkonna statistikat 2004. aastast. Aastate 2004–2011 teatristatistika on avaldatud aastakogumikes, alates 2012. aasta andmetest on täismahus statistika kättesaadav andmebaasis aadressil statistika.teater.ee ning sellele lisaks avaldatakse esmakordselt põhinäitajad kogumikus „Teatrielu“.

Esitlusel tutvustavad teost koostajad Hedi-Liis Toome ja Liina Unt ning statistika osa Tiia Sippol. Koondkogumikku kogutut kommenteerivad Aare Pilv ja Kertu Moppel.Draama festivali juubeliraamatu esitlus

Draama festivali täringu märgi all tegutsemise kümme aastat on juba midagi, mida tähistada! Selleks puhuks oleme kokku pannud juubelialbumi, et möödunud kümnele aastale üks tagasivaatav pilk heita. Tegemist on justnimelt albumiga, mis räägib täringuga Draama loo päris algusest kuni tänaseni, pildis ja sõnas.   

Festivali juubelikogumiku “Eesti Teatri Festival DRAAMA - Kümme aastat täringu märgi all” esitlus 
toimub 7. septembril kell 16 Eesti Rahva Muuseumi Näitusemajas (Kuperjanovi 9).