Eesti teatri festival Draama 2013. Ruumimaagia.
02.05.2013

Teatrifestivali Draama 2013 põhiprogramm on selgunud

Neljapäeval, 2. mail Tallinnas toimunud pressikonverentsil tegi 2013. aasta Eesti teatri festivali Draama kuraator Iir Hermeliin teatavaks tulevase festivali koondpealkirja ja põhiprogrammi kuuluvad kaheksa lavastust. Selle aasta septembri alguses oma 10. juubelit tähistava teatrifestivali koondnimeks on Ruumimaagia.

Kuraatori Iir Hermeliini sõnul pole tema jaoks ruumimaagia silmapette eesmärgil loodud illusoorne lava. See mõiste tähistab tema jaoks isehingavat makromaailma, kus valitsevad omad mängureeglid. See on nihkes reaalsusega ruum, kus kõike võib juhtuda ja mis ei allu tingimata füüsikareeglitele. Ruumimaagia on eriline lavastuse omaruum, see miski, mis tekib teatrisaali, lavastaja, kunstniku, helilooja, valguskunstniku, näitlejate ja teiste loojate õnnestunud koostöös.

„Mõtlen ka festivalist kui lavastusest, mille puhul lavastaja pealisülesanne on leida üles õiged lood ja panna need omavahel dialoogi, luues nõnda publikule ühe nädala pikkuse terviku. Loomenõukogu, kes mind valikute tegemisel on abistanud, kutsusin samuti kokku lavastust loova meeskonna mudeli põhimõttel - lavastaja, kunstnik, dramaturg ja kaks teatriteoreetikut,” selgitab oma valikuid ise lavastuskunstnikuna tegev Iir Hermeliin. Selle aasta festivali loomenõukokku kuuluvad lavastaja Aare Toikka, kunstnik Kristel Maamägi, dramaturg Siret Paju ning teatriteoreetikud Ott Karulin ning Kristiina Garancis.

Põhiprogrammi kaheksa lavastust, mis on valitud ruumimaagia kontseptsioonist lähtuvalt, on „Kolm õde” (lavastaja Hendrik Toompere, kunstnik Ervin Õunapuu, videokunstnik Taavi Miisu Varm; Eesti Draamateater), „Suur õgimine” (lavastaja Lauri Lagle, kunstnik Laura Kõiv; Teater NO99), „Tühermaa” (lavastaja Marat Gatsálov (RUS), kunstnik Oksana Peretruhhina (RUS); MTÜ R.A.A.A.M), „Hamlet Anderson” (lavastaja, kunstnik ja muusikaline kujundaja Andres Noormets, videokunstnikud Taavi Varm, Maarja Noormets ja Kristo Viiding; Endla Teater), „Koera süda” (lavastaja Natalia Lapina (RUS), kunstnik Rosita Raud; Vene Teater), "Faust” (lavastaja Aare Toikka, helilooja ja kunstnik Kaspar Jancis; VAT Teater), „Bistro Beyond”(lavastaja Linnea Happonen (FIN), kunstnik Kristel Maamägi; Piip ja Tuut Teater), „Maria Stuarda” (lavastaja Roman Hovenbitzer (GER), muusikajuht Mihkel Kütson, kunstnik Roy Spahn (GER), valguskunstnik Palle Palme (SWE); Teater Vanemuine).

Lisaks avatakse festivali ajal Tartus teatrikunsti saladusi paljastav ruumimaagia paralleelprogramm, mille keskmes on lavastuskunstnike töö. Programmi üheks suuremaks ning olulisemaks osaks on Maret Kukkuri kureeritav POP-UP kobarnäitus, mis toob Tartu linnaruumi ligi 30 lavastuskunstniku isikunäitused merekonteineritest galeriis. Näitusega tähistatakse ka Eesti Lavastuskunstnike Liidu 20. juubelit.

Piletid etendustele lähevad müüki 1. juulist.

Lisainfo:

Katrin Maimik
Eesti teatri festivali Draama 2013 kommunikatsiooni juht
tel: +37256502721
press@festival.ee