Eesti Teatri Festival Draama 2015.


Selleaastase teatrifestivali Draama kuraatoriprogrammi „Piiri peal“ fookuses on etenduskunstide haridus Eestis. Noori õpipoisi staatuses teatritegijaid on Eestis sadakond, mida ei olegi nii vähe. Loodame, et selle saja hääl hakkab festivalil mängitavates etendustes ja ka etenduste väliselt tugevalt kajama. Näitame oma oskusi, kutsume inimesi kunsti kaudu dialoogile ja küsime ka mõne valusa küsimuse, näiteks kas praegu on etenduskunstide õpetamises kõik hästi või võiks ka teisiti.
Neil kolmel päeval püüame end asetada ennast võimalikult „horisontaalsesse“ asendisse, kus teatri vahendeid uuritakse demokraatlikult, justkui esmakordselt. Kus lõppeb teater ja algab elu? Kus lõppeb elu ja algab surm? Kus lõppeb surm ja algab teater? Need küsimused jäävad alati suuremaks kui geniaalseimadki vastused, aga nüüd on uue põlvkonna kord nendele ikkagi vastata, nii nagu nõuab praegune hetk. See on südame kohus.
Teater on lahutamatu fantaasiast ja seda saavad teatrinoored pakkuda igal pool - Tartus, Viljandis, kui Tallinnas. Neil kolmel päeval siis Tartus ja ühekoos. Fantaasia “plahvatab”, ta rebib midagi eelnevat puruks ja tekitab teatud ajahetkeks üliintensiivse ja võimalusterohke vaheoleku, millest vormub uus suund, uus valik, uus kord. Fantaasia “kaob”, kui tunneme, et korratakse ainult sissesõidetud mustriteid, kui piirid on selged ja ainukehtivaks tunnistatud. Asetagem ennast kolmeks päevaks fantaasia armu alla ja mingem koos sellele piiripealsele rännakule läbi Annelinna korterite, väliparlamendi, naljakavade, konverentsi ja paljude muude teatraalsete etenduste ja ettevõtmiste.
Piiril näeme!

Peeter Raudsepp, Draama 2015 programmi "Piiri peal" kuraator